Webinaria o prowadzeniu badań w sektorze kultury

Jeśli jesteś pracownikiem instytucji kultury i chcesz podnieść swoje kompetencje z zakresu prowadzenia badań, to zapraszamy do udziału w cyklu spotkań pt. „Webinaria o prowadzeniu badań w sektorze kultury”.
Spotkania poprowadzą eksperci wykorzystujący w swoich badaniach prezentowane metody i techniki. Zagadnienia teoretyczne zostaną uzupełnione o przykłady z praktyki i rekomendacje, natomiast zaraz po zakończeniu głównej części każdego webinarium odbędzie się panel Q&A (pytań i odpowiedzi).

Jeśli więc w najbliższym czasie planujesz realizację badań w swojej instytucji, albo zawsze chciałeś to zrobić, ale nie wiedziałeś jak zacząć, to ten cykl jest dla Ciebie! Postaramy się także zainspirować tych, którzy do tej pory nie widzieli potrzeby realizacji badań.

W ramach cyklu w 2022 roku odbędą się następujące spotkania:

Technokultura i przemiany uczestnictwa w kulturze – implikacje dla strategii marketingowych oraz prowadzenia badań dotyczących sfery kultury.
Publiczność w sieci. Czego instytucje kultury mogą dowiedzieć się z badań netnograficznych
Zanim zaczniemy badanie: analiza danych zastanych w instytucji kultury
  • Technokultura i przemiany uczestnictwa w kulturze – implikacje dla strategii marketingowych oraz prowadzenia badań dotyczących sfery kultury, dr hab. Magdalena Sobocińska, prof. UE – 13.09.2022, 12:00;
  • Zanim zaczniemy badanie: analiza danych zastanych w instytucji kultury, dr Agnieszka Szostak – 27.09.2022, 12:00;
  • Publiczność w sieci. Czego instytucje kultury mogą dowiedzieć się z badań netnograficznych, dr Małgorzata Ćwikła – 04.10.2022, o godz. 12:00;
  • Monitorowanie frekwencji online – dotychczasowe praktyki publicznych muzeów i trudności z tym związane, dr Anna Pluszyńska – 13.10.2022, godz. 12:00;
  • Diagnoza społeczności lokalnej, mgr Karol Wittels – 25.10.2022, 12:00;
  • Wywiad w badaniach sektora publicznego, dr hab. Grzegorz Mazurkiewicz, prof. UJ – 08.11.2022, 12:00;
  • Netnografia w badaniach skuteczności komunikacji marketingowej w instytucjach kultury, dr Aleksandra Powierska – 22.11.2022, 12:00.

W ramach cyklu w 2021 roku odbyły się następujące spotkania:

Wizualne prezentacje wyników badań w sektorze kultury
Praktycy jako refleksyjni badacze - wykorzystanie badań w działaniu w procesie zmieniania organizacji
Badania ankietowe
Badania w sektorze kultury - wprowadzenie
Metoda zogniskowanych wywiadów grupowych (FGI)
Etnografia jako metoda bliska praktyce

Spotkania były rejestrowane, a nagrania udostępnione są na kanałach IBOKa na YouTube i Vimeo. Na poszczególnych podstronach (linki powyżej) zostały również udostępnione krótkie materiały podsumowujące każde z spotkań.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym czy i jak instytucje kultury pozyskują wiedzę o sobie i swoim otoczeniu, to zapoznaj się z treścią naszego raportu Badania o badaniach.

Koordynatorzy cyklu: Bogna Halska-Pionka, Krzysztof Kula