Analiza wyników oraz wdrażanie rozwiązań

Analiza wyników badań oraz wdrażanie rozwiązań

Serdecznie zapraszamy na drugie webinarium z cyklu „Rozmowy o prowadzeniu badań w sektorze kultury”, które zostało poświęcone analizie wyników badań oraz wdrażaniu rozwiązań w instytucjach będących częścią sektora kultury. Swoim doświadczeniem w tym zakresie podzieliły się z nami dr Katarzyna Jagodzińska oraz dr Beata Nessel-Łukasik.

W trakcie spotkania zostały poruszone zagadnienia związane z prowadzeniem badań o charakterze partycypacyjnym. Rozmawialiśmy o tym jakie korzyści może przynieść wdrażanie potencjalnych rozwiązań. Zastanawialiśmy się nad wykorzystaniem potencjału badań, jako narzędzia w rękach praktyków sektora kultury w budowania wzajemnych relacji i przestrzeni do wymiany doświadczeń między instytucją kultury a społecznością lokalną. 

Termin: 19 kwietnia 2023 (środa), godz. 9:00 do 11:00

Prelegentki:

  • dr Katarzyna Jagodzińska
  • dr Beata Nessel-Łukasik

Prowadząca:

  • dr Agnieszka Konior

Webinar organizowany jest w ramach cyklu „Rozmowy o prowadzeniu badań w sektorze kultury” współfinansowanego ze środków Urzędu Miasta Krakowa.

www.krakow.pl

www.ngo.krakow.pl

dr Katarzyna Jagodzińska, muzeolożka, menedżerka kultury, kuratorka, specjalistka public relations i dziennikarka kulturalna. Jest adiunktką w Instytucie Studiów Europejskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, kierowniczką Europa Nostra Heritage Hub i pierwszą dyrektorką ds. programowych w Muzeum Zabawek w Krakowie. Przez wiele lat związana z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie (2005–2020). Ukończyła historię sztuki oraz dziennikarstwo i komunikację społeczną na UJ, doktoryzowała się ze studiów muzealnych. Autorka pięciu książek o muzeach: „Czas muzeów w Europie Środkowej. Muzea i centra sztuki współczesnej (1989–2014)” (Kraków: Międzynarodowe Centrum Kultury, 2014), „Art Museums in Australia” (Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2017), „Nowe miejsca nowej sztuki w Europie Środkowej” (Kraków: Universitas, 2019), „Museums and Centers of Contemporary Art in Central Europe” (London & New York: Routledge, 2020), „Witryna z zabawkami: Testowanie muzeum partycypacyjnego” (Kraków: Muzeum Zabawek w Krakowie i Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, 2022). Aktualnie pracuje nad książką zatytułowaną „Partycypacja i post-muzeum”. W ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 r. stworzyła „Atlas muzealnej partycypacji”. Laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców na lata 2020–2023. Stypendystka Australian Institute of Art History na University of Melbourne (2014/2015) i University of Cambridge (2013). Członkini Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA).

dr Beata Nessel-Łukasik, socjolożka, historyczka sztuki, stypendystka MKiDN, pracuje w katedrze Socjologii Ogólnej i Badań Interdyscyplinarnych APS im. M. Grzegorzewskiej, gdzie m.in. prowadzi badania wpływu przemian społecznych na współczesne muzeum i ich publiczność. Współautorka koncepcji muzeum relacyjnego oraz monografii Publiczność (w) muzeum. Autorka tekstów publikowanych m.in. na łamach: „Muzealnictwa”, „Kultury i społeczeństwa”, „Kultury współczesnej”, „Zarządzania kulturą”. Członkini redakcji rocznika naukowego „Muzealnictwo”, artystyczno-badawczej Grupy Celowej i Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka, w ramach którego współtworzy Archiwum Społeczne Sulejówka.