Webinar: Twórczość w organizacjach kultury (11.10, 12:00)

Zapraszamy na kolejny webinar z cyklu „Teoretycznie praktyczne spotkania o zarządzaniu kulturą”. O twórczości w organizacjach kultury opowie Ida Radecka.

Stworzyć coś z niczego – jak często takie wyzwanie stoi przed menedżerkami i menedżerami kultury wiedzą pewnie tylko oni sami. Zdolność do tworzenia uważana jest przez niektórych za jedną z najbardziej charakterystycznych cech człowieka. Z racji tego, że organizacje sektora kultury i sztuki są naturalnie związane z procesami tworzenia, kreowania, eksperymentowania, twórczość wydaje się być ich nieodzownym elementem.

Powszechnie „twórczość” kojarzy się często z tworzeniem dzieł sztuki, szczególnie przez wybitnie utalentowanych, wyprzedzających swoje epoki geniuszy. Jednak czy tylko artystów można nazywać twórczymi? A może określanie w ten sposób organizatorów, koordynatorów i zarządzających także jest uzasadnione?

Ostatnie 3 lata dobitnie pokazały, jak bardzo dynamicznie zmieniają się okoliczności działania organizacji, w tym tych z sektora kultury. Ponadto, jak przekonuje Lidia Varbanova w swojej książce „Zarządzanie strategiczne w kulturze” (Warszawa 2015): „Organizacje artystyczne są otwartymi systemami: wiele z nich nie może istnieć bez swoich odbiorców i stronników. Praca w takim otwartym środowisku wymaga ciągłych innowacji”. Otoczenie złożone z tylu różnych interesariuszy w połączeniu z szybkim następowaniem kolejnych zmian wymaga od pracowników kultury coraz większej elastyczności i różnorodnych, czasem nowatorskich wręcz rozwiązań napotykanych problemów. Jedną z recept na przetrwanie oraz rozwój naszych organizacji może być zapewnianie przestrzeni dla twórczości.

Celem spotkania jest pochylenie się nad rolą twórczości w naszej codziennej pracy w organizacjach kultury, a szczególnie nad korzyściami płynącymi z kultywowania twórczości w miejscach pracy.

W czasie spotkania zostaną omówione takie zagadnienia, jak:

  • różnice między pojęciami: twórczość, kreatywność, innowacje,
  • koncepcja twórczości przez „t” (czyli twórczość w ujęciu szerokim) i korzyści z uwzględniania jej w organizacjach kultury,
  • dlaczego warto dbać o bycie twórczym i o twórczość w miejscu pracy,
  • pomysły na dbanie o twórczość w organizacji.

Webinar skierowany jest szczególnie do osób działających w kulturze „od kulis” – wszystkich tych, bez pracy których wydarzenia kulturalne i artystyczne nie mają szansy się odbyć.

Termin: 11 października 2023, godz. 12:00

Miejsce: on-line (link wyślemy do zapisanych osób)

Link do zapisów: https://forms.gle/r78NZvRRzsVg2P517

Prowadząca: Ida Radecka

Ida Radecka – menedżerka kultury, moderatorka grup mastermind, absolwentka zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2021 r. obroniła pracę magisterską pt. „Determinanty demotywacji wśród pracowników domów kultury”. Wyniki badań prowadzonych na potrzebę pracy opublikowała w czasopiśmie “Zarządzanie w Kulturze” (t. 23, nr 3) pt. „Siłaczki i McGyverowie. O determinantach demotywacji wśród pracowników polskich domów kultury”, który można przeczytać w otwartym dostępie. Autorka artykułu „Motywacje do pracy w kulturze” w publikacji pt. „Budowanie organizacji” Wydawnictwa NCK. W latach 2018-2023 wiceprezeska Fundacji Dobrej Muzyki ze Świdnicy na Dolnym Śląsku. Współzałożycielka i menedżerka niekomercyjnej Galerii 3,30 w Krakowie. Na co dzień pomaga ludziom kultury (twórcom oraz organizatorom z NGO i freelancerom) realizować ich misję oraz rozwijać się zawodowo. Prowadzi blog o pracy w kulturze: http://zorganizujsobiekulture.pl oraz profile na Facebooku i Instagramie pod nazwą Zorganizuj Sobie Kulturę.