Webinar: Młode pokolenie dziennikarek i dziennikarzy w Radiu Nowy Świat i Radiu 357 (7.05, 12:00)

Zapraszamy na kolejny webinar z cyklu „Teoretycznie praktyczne spotkania o zarządzaniu kulturą”. Tym razem wynikami badań podzielą się Maria Konrad i Klara Korejba. Projekt badawczy „Młode pokolenie dziennikarek i dziennikarzy w Radiu Nowy Świat i Radiu 357” prowadziły w ramach programu mentoringowego IBOKa.

Niezaprzeczalnie rzeczywistość medialna w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany, a jedną z najbardziej pozytywnych jest pojawienie się dwóch niezależnych rozgłośni: Radia Nowy Świat i Radia 357 wraz z nowym pokoleniem twórców/czyń tych mediów.

Nowe głosy, które zaczęły być słyszane w tych radiostacjach wywołały w badaczkach poczucie, że być może radio zaczyna być czymś innym niż je dotychczas postrzegały. Wcześniej kojarzyło im się z medium zamkniętym, w którym brakuje miejsca zarówno dla młodych prowadzących, jak i młodych słuchaczy. Ten zwrot wywołał w nich nie tylko chęć bycia częścią audytorium Radia Nowy Świat i Radia 357, ale też okazał się momentem do postawienia pytań o młodych ludzi w branży medialnej, na które jako badaczki postanowiły znaleźć odpowiedzi. Tym samym w 2022 roku rozpoczęły pracę nad projektem badawczym, którego podsumowaniem jest raport charakteryzujący przemiany społeczne w radiu na podstawie studiowania przypadków: Radia Nowy Świat, Radia 357 i Trójki wraz z opiniami młodych twórców/czyń radiów internetowych. To przede wszystkim przeprowadzone z nimi wywiady i poznanie ich osobistych historii, bezpośredniej perspektywy i odczuć umożliwiły opracowanie badanego zjawiska tak kompleksowo.

Webinar będzie poświęcony omówieniu najważniejszych wniosków z badań, a także stanie się przestrzenią do dyskusji na temat wizji radia przyszłości zależnej od twórców/czyń i konsumentów/ek młodego pokolenia.

Link do formularza; zapisów: https://forms.gle/pHUDESwhbD1oinCPA

Termin: 7 maja 2024 r. (wtorek), godz. 12:00

Webinarium poprowadzą: Klara Korejba oraz Maria Konrad