Zbliża się 9. edycja Festiwalu Kultury i Mediów Polikultura 2021

Już 21 i 22 maja odbędzie się kolejna edycja jedynego w swoim rodzaju festiwalu studenckiego, celebrującego szeroko pojętą kulturę. Tym razem udział będą mogli wziąć nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także zainteresowani z całej Polski – w 2021 roku bowiem działalność Polikultury została przeniesiona do świata wirtualnego! W ciągu tych dwóch dni pełnych atrakcji chętni będą mogli uczestniczyć w aż trzech nieprzeciętnych wydarzeniach – koncercie, wystawie i projekcie kuratorskim.

Instytut Badań Organizacji Kultury – IBOK jest partnerem tego wydarzenia.

Polikultura to festiwal odbywający się co roku w Krakowie, realizujący misję artystyczną i społeczną, organizowany przez studentów pierwszego roku zarządzania kulturą i mediami z pomocą pracowników i doktorantów Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Celem tego wydarzenia jest rozpowszechnianie wiedzy o kulturze i sztuce, a także zachęcenie jak największej grupy osób do zainteresowania się tymi zagadnieniami. Różnorodność poruszanych treści oraz organizowanych eventów sprawia, że festiwal trafia do odbiorców o wszelakich zainteresowaniach.

Tematem tegorocznej 9. edycji festiwalu są “Więzi”, które w obliczu wydarzeń minionego roku stały się dla wszystkich szczególnie ważne. To uniwersalne pojęcie może być interpretowane na wiele różnych sposobów, co sprawia, że każdy odnajdzie w nim inny, istotny dla siebie aspekt. Ta wszechstronność przejawia się także w wydarzeniach festiwalowych, które ukazują temat tytułowych więzi z rozmaitych perspektyw.

Zagadnienie to rozwijają trzy główne eventy. Pierwszym z nich jest koncert 21 maja o godzinie 19:00. Wydarzenie będzie streamowane na żywo na kanale YouTube Polikultury z lokalu Hevre w Krakowie. Wystąpi duet Linia Nocna, który tworzą Monika Mimi Wydrzyńska i Mikołaj Trybulec. Zadebiutowali w 2017 roku singlem „Znikam na chwilę”, a rok później premierę miał ich debiutancki album pod tym samym tytułem. Płyta była nominowana do Fryderyków 2019 w kategorii Album Roku – Elektronika. W listopadzie 2020 pojawił się ich drugi album „Szepty i dropy”.

Kolejną festiwalową atrakcją jest wystawa “Pnącza” organizowana we współpracy z Kolektywem. Ta formacja artystyczna korzystając z okazji do dzielenia się swoimi pasjami, przedstawia własną interpretację tytułowego pojęcia. Zgodnie z nią, każdy człowiek jest inny, a dotarcie do wnętrza duszy idealnie odwzorowuje metafora przedzierania się przez gęstą roślinność. Ludzie, tak samo jak pnącza, potrzebują podpory, aby móc się rozwijać. Jednocześnie wiotkość tych roślin ukazuje marność ich losu, a więc na pierwszy plan wysuwa się także motyw vanitas oznaczający przemijanie. Formacja Kolektyw działa jak jeden organizm, dzięki wzajemnemu wsparciu jego członkowie są w stanie realizować cele, które nie byłyby możliwe dla mniej złożonych struktur. Efekty ich współpracy będzie można obejrzeć 21 maja 2021 roku w ramach Polikultury.

Ostatnim wydarzeniem jest projekt kuratorski “Oczy mrużą się od słońca” wykonany przez studentów pod opieką Marty Kudelskiej, przy współpracy z wieloma wyjątkowymi artystami, który będzie dostępny od 22 maja. Będzie to wystawa eksperymentalna, która za swoją inspirację obrała praktyki konceptualne i sztukę land-artową. Umożliwi ona uczestnikom rozwinięcie kreatywnego myślenia i zmotywuje do tworzenia, a także uwrażliwi na dostrzeganie sztuki w otaczającej codzienności. Przy pomocy wskazówek uzyskanych od wielu znanych twórców, zainteresowani będą mieli możliwość wykreowania swoich własnych dzieł składających się z elementów rzeczywistości, które na co dzień pozostają niezauważone.

Polikultura to niepowtarzalny festiwal organizowany w pełni przez studentów, którzy przygotowują go cały rok. Efekty tej pracy będzie można zobaczyć już 21 i 22 maja 2021 roku. To wyjątkowe wydarzenie składać się będzie z trzech głównych eventów: koncertu, wystawy oraz projektu kuratorskiego i obejmie cały świat dzięki swojej wirtualnej formie.

Autorki tekstu: Katarzyna Bujak i Patrycja Adamczyk

Linki do mediów społecznościowych:

Strona internetowa: https://festiwalpolikultura.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/polikulturafest

Instagram: https://www.instagram.com/polikultura/

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC7HKQDUZ3kiXAVeWkFmwFHw

TikTok: https://www.tiktok.com/@polikultura

Podcast:https://open.spotify.com/show/4VDmU7gQobcv6mS1b24dgj?si=Fjv-o0NcSES8ocO8m6cMCg

Grafiki:

Autorka grafik: Ewa Jakubowska