Kultura nadmiaru w przestrzeni domowej. Wnioski z badania dotyczącego przedmiotów na granicy użyteczności

Grafika z nazwą webinaru

Na kulturę można spojrzeć przez pryzmat nadmiaru powodowanego m.in. konsumpcjonizmem. W dzisiejszych czasach przesyconych bodźcami i informacjami stajemy w obliczu zjawiska, gdzie mnogość przedmiotów, wiadomości i idei przytłacza nas swoją ilością. Współczesnemu człowiekowi brakuje zaś narzędzi selekcyjnych, by skutecznie wartościować nadmiar.

Podczas spotkania skoncentrujemy się na programie badawczym prowadzonym przez Narodowe Centrum Kultury, który zgłębia motywacje jednostek zachowujących lub wyrzucających przedmioty znajdujące się na granicy użyteczności. Czy to motywacja finansowa, czy też wiara w zasadność ekopraktyk jest kluczowa? Razem zastanowimy się nad tym, co dla nas jest ważniejsze.

Termin: 10 kwietnia 2024 r., 12:00
Prelegentka: Grażyna Pol

Socjolożka, badaczka społeczna, kierująca Działem Badań i Analiz w Narodowym Centrum Kultury. Przez wiele lat związana z branżą badawczą, pracowała w SMG/KRC, Millward Brown S.A. oraz Danae Sp. z o.o.. Zainteresowania koncentruje wokół metodologii badań społecznych oraz socjologii kultury. Prowadziła zajęcia na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego z zakresu metodologii badań ilościowych, które to doświadczenie klarownie pokazało jej, że wiedzieć, jak coś zrobić a umieć to przekazać innym to dwie różne umiejętności. Współautorka licznych raportów badawczych, kilku artykułów naukowych oraz książki pn. Oswajając zmienność Kultura lokalna z perspektywy domów kultury. Od 2019 roku rozwija w NCK program badawczy dotyczący kultury nadmiaru.