Kariera w kulturze – jaka w tym logika?

Jak wyglądają ścieżki kariery w publicznych instytucjach kultury? Czy rządzi nimi przypadek, pasja, a może biurokracja? Podczas webinarium przyjrzymy się z bliska mechanizmom, które kształtują karierę pracowników kultury w Polsce.

Nasza prelegentka, bazując na wynikach własnych badań oraz refleksjach zawartych w książce Ścieżki kariery kadr kultury w instytucjach publicznych. Uwarunkowania i logiki zarządzania (PWE, Warszawa 2025), opowie o trzech konkurujących ze sobą logikach instytucjonalnych, które przenikają zarządzanie karierami w sektorze kultury: logice kultury, profesjonalizmu i menedżeryzmu.

Dowiemy się, jak te logiki kształtują:

  • charakter pracy w instytucjach kultury,
  • oczekiwania wobec pracowników,
  • i sam charakter instytucji jako miejsca pracy.

Webinarium będzie okazją do wspólnej refleksji nad tym, czy i jak można świadomie kształtować karierę w kulturze – oraz co sprawia, że nie zawsze wygląda to logicznie.

  • Termin: 5 czerwca 2025 r., godz. 10:00 (czwartek)
  • Miejsce: on-line (platforma ClickMeeting)
  • Prowadząca: dr Anna Góral
  • Link do rejestracji

Anna Góral – doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki i zarządzaniu, adiunkt w Instytucie Kultury na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od wielu lat związana z sektorem pozarządowym i publicznym. Główny obszar jej zainteresowań badawczych stanowią organizacja i zarządzanie w sektorze kultury. Szczególną uwagę poświęca problematyce przywództwa, demokratyzacji procesów zarządzania oraz roli różnorodności w funkcjonowaniu organizacji. Interesuje się rolą grup marginalizowanych, a szczególnie kobiet w zarządzaniu. Aktualnie ważny obszar jej zainteresowań badawczych stanowią także współczesne zagadnienia związane z rolą wspólnot i społeczności w funkcjonowaniu organizacji, samoorganizacja i tworzenie sieci w i międzyorganizacyjnych. Zrealizowała jak członki zespołów oraz kierowniczka projektu szereg krajowych oraz międzynarodowych projektów badawczych finansowanych ze środków unijnych oraz krajowych. Aktualnie Dyrektorka interdyscyplinarnej sieci badawczej UGEN zrzeszającej badaczy i badaczy zajmujących się problematyką gender studies na uniwersytetach Una Europa. Autorka szeregu publikacji naukowych poruszających zagadnienia zarządzania organizacjami kultury, a zwłaszcza roli współpracy międzysektorowej w rozwoju dziedzictwa kulturowego.