Przepis na dostępne wydarzenie kulturalne

Grafika promująca wydarzenie. Kolor tła zmienia się od czerwonego, przez granatowy po zielony. U góry logo organizatora - Instytutu Badań Organizacji Kultury - IBOK. Poniżej nazwa cyklu: Teoretycznie praktyczne spotkania o zarządzaniu kulturą. Na środku imię i nazwisko prowadzącej: Agnieszka Misiewicz i tytuł webinaru: Przepis na dostępne wydarzenie kulturalne

O ile sama potrzeba dostępności wydarzeń kulturalnych nie zmienia się, o tyle zmieniają się regulacje prawne, wciąż pojawiają się nowe narzędzia usprawniające dostępność, a dobre praktyki jej wdrażania z czasem dążą do stawania się standardami. A przede wszystkim – rośnie świadomość różnorodnych potrzeb – zarówno odbiorców, jak i twórców kultury. Webinar jest skierowany do osób pracujących w instytucjach i organizacjach kultury, które nie tylko dostrzegają potrzebę dostępności wydarzeń kulturalnych, ale już starają się aktywnie zapraszać w swoje progi osoby ze szczególnymi potrzebami. Podczas webinaru rozłożymy dostępne wydarzenie kulturalne na czynniki pierwsze, zastanawiając się, jakie są niezbędne składniki udanego wydarzenia, jakie najczęstsze dylematy towarzyszą ich organizatorom i sprawdzimy, jak możemy mądrze zwiększać dostępność i jak ją komunikować.

Plan webinaru:

  1. Rodzaje dostępności, które trzeba uwzględnić planując wydarzenie kulturalne.
  2. Minimalne wymagania a dobre praktyki.
  3. Różne sposoby zapewnienia dostępności w zależności od grupy docelowej odbiorców.
  4. Etapy organizacji dostępnego wydarzenia – checklista rzeczy, o których najczęściej zapominamy.

Link do formularza zapisów:  https://forms.gle/WSAoCTzMUxk9vCW79

Miejsce: on-line (link wyślemy do zapisanych osób w wieczór poprzedzający webinar)

Termin: 12 czerwca 2024 r., godz. 12:00

Webinarium poprowadzi: Agnieszka Misiewicz

Agnieszka Misiewicz – konsultantka dostępności, animatorka kultury. Wolontariuszka IBOK-a, wieloletnia wolontariuszka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, członkini Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego “GEST”. Twórczyni i nauczycielka audiodekskrypcji, autorka tekstów łatwych do czytania, nauczycielka i tłumaczka polskiego języka migowego oraz sposobów komunikowania się osób głuchoniewidomych. Była m.in. tutorką instytucji kultury w ramach 10. ogólnopolskiego Festiwalu Kultury bez Barier, współtworzyła spektakle z udziałem osób Głuchych performerów (Fabryka pięknych gestów i Jeden Gest Wojtka Ziemilskiego w Nowym Teatrze w Warszawie). Autorka audiodeskrypcji do projektu Łabędzie Teatru Wielkiego w Poznaniu,z udziałem niewidomych performerów, który otrzymał nagrodę FEDORA Opera Prize w dziedzinie edukacji. Wspólnie z Pauliną Skorupską stworzyła publikację Atlas dla kultury. Jak udostępniać wydarzenia kulturalne osobom z niepełnosprawnościami w ramach projektu 5 Zmysłów. Stypendystka Miasta Poznania, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie upowszechniania kultury dostępnej i animacji kultury wśród osób z niepełnosprawnościami.