Zarządzanie emocjami w muzeach narracyjnych

Miło nam poinformować, że Maja Grabowska, Ewa Kobielska, Przemysław Kubala i Barbara Puzon realizują projekt badawczy: „Zarządzanie emocjami w muzeach narracyjnych” w ramach programu mentoringowego IBOK. Na mentorkę projektu została wybrana dr Agnieszka Konior. Wyniki badań zostaną opublikowane na stronie IBOKa.

Opis projektu:

Zarządzanie emocjami w muzeach narracyjnych” to projekt badawczy polegający na zbadaniu metod, z których korzystają muzea narracyjne w celu zarządzania emocjami swoich gości. Interesuje nas zarówno techniczna strona przygotowania wystawy jak i oddziaływanie na odbiorców. 

🎯 Celem badań jest określenie narzędzi wystawienniczych stosowanych przez muzea by oddziaływać na emocje odbiorców. Chcemy również zbadać, które z nich są najbardziej skuteczne i atrakcyjne z perspektywy odbiorców. Stąd też skład naszego zespołu, którego uczestnikami jest trójka studentów zarządzania kulturą i mediami, ale także studentka psychologii stosowanej, dzięki czemu badanie łączy w sobie aspekt zarządczy, jak i również elementy badania wpływu na ludzkie emocje oraz poznanie. 

📝 Podczas zwiedzania instytucji kultury będziemy korzystać z metod badawczych jakościowych. Naszym zadaniem będzie w szczególności obserwacja uczestników wystaw, w celu zbadania ich reakcji na konkretne elementy wystroju muzeum. Podczas obserwacji korzystać będziemy z kart obserwacji. Poza tym, planujemy również wywiady z osobami odpowiedzialnymi za scenografię wystawy, pracownikami muzeów oraz zwiedzającymi. Chcemy również skupić się na budowaniu przez muzea narracji wystawienniczych.

Program Mentoringowy Instytutu Badań Organizacji Kultury – IBOK skierowany jest do studentów_ek i/lub doktorantów_ek, które_rzy mają ciekawy pomysł na badania w obszarze kultury i chcą poszerzyć swoje umiejętności badawcze pod okiem doświadczonego badacza. Program jest inicjatywą mającą na celu zachęcanie studentów i doktorantów do podejmowania własnych inicjatyw badawczych. Ma za zadanie wspieranie autorskich badań, przy jednoczesnym niesieniu pomocy w świadomym planowaniu i realizowaniu projektu badawczego.

Więcej informacji o programie mentoringowym IBOK i formularz zgłoszeń: www.ibok.org.pl/projekty/mentoring